"Государство Израиль против Биньямина Нетанияху". Суд.

האליטה החדשה

הם מפריכים את תיאוריית ההמון הביביסטי הנבער שמקדמת האליטה השמאלנית ומאשימים בחריפות לא מצויה את כל השותפים לקשירת הקשר להפלת נתניהו באמצעות משפט מדומיין: אנשי האקדמיה שעוד לא שמעתם פותחים את הפה


חלקו השולי של משפט נתניהו, זה שמתנהל בין כותלי בית המשפט המחוזי בירושלים, מתקדם לאחרונה בקצב לא רע, ובשבועות הקרובים צפוי לעלות לדוכן העדים עד המדינה השלישי שלמה פילבר.

אך בד בבד, הדיון הציבורי סביב העמדתו לדין של ראש הממשלה לשעבר ומנהיג מחנה הימין קיבל תפנית מעניינת בשבועיים האחרונים. מתוך האליטה האקדמית, זו שמזוהה לרוב עם השמאל ושהשתתפה באופן פעיל לא מעט פעמים בשנים האחרונות במהלך להפלת שלטון נתניהו, צומחים קולות אחרים. לפני כשבועיים, בחוג אקדמי מצומצם, היה זה ד"ר משה ברנט שהשמיע קול חד וצלול נגד מה שהוא מכנה "פוטש נגד מנהיג מכהן", ומשם דבריו הדהדו בכמה כלי תקשורת ימניים במהלך אותו שבוע. בשורות שלפניכם, אנחנו מביאים את קולם של שני בכירים נוספים באקדמיה שמבטאים תפיסה דומה לזו של ברנט, כאשר לכל אחד דגשים והיבטים משלו.

"נתניהו כנראה האדם הישר בישראל"
נפתח בברנט. בהרצאה המדוברת, שאותה נשא בחוג בית שאירח פרופ' יוסף אגסי מהחוג לפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב, נכחו כשלושים חברי אקדמיה ותיקים. המושג גוב אריות יכול היה לשקף היטב את מצבו של ברנט ביניהם. ברנט, בעל תואר שלישי מאוניברסיטת קיימברידג' בהיסטוריה פוליטית השוואתית, הוזמן להרצות רק בזכות הקשר ארוך השנים שלו עם המארח אגסי ודבריו לוו בלא מעט הערות ביניים וצקצוקים קולניים. בעיני אותה אליטה, כפי שגם נאמר במפורש על ידם בפרק התגובות להרצאה, התיאוריות על ניסיון הפיכה שייכות להמון הנבער שנתניהו התסיס בעצמו. ברנט, באומץ רב, לא נבהל והציג את הדברים באופן סדור מתוך הפרספקטיבה שלו כחוקר היסטוריה פוליטית.

"שם ההרצאה הוא 'בגידת האליטות'", הדהים ברנט כבר במשפט הראשון, ברומזו לספר 'בגידת האינטלקטואלים' שחיבר הצרפתי ז'ילין בנדה בעקבות מלחמת העולם הראשונה ומשפט דרייפוס. אחרי מחאה קצרה הוא המשיך בדיוק באותו קו: "מה שקורה בשלוש השנים האחרונות הוא אירוע חריג בפוליטיקה העולמית. זה למעשה פוטש נגד מנהיג מכהן. אני השוויתי את זה לפרשת דרייפוס, וזה גרוע מזה. נתניהו היה ראש מדינה, ודרייפוס - בסך הכול קצין זוטר בצבא הצרפתי. הדמיון גדול. גם אז דרייפוס הופלל שלא על פי הדין בגלל היותו יהודי, והאליטות בזמנו בגדו בכך שאפשרו את העלילה באמצעות מה שקרה אז בתקשורת. גם היום, אף אחד לא קם מתוך האליטה למחות. זאת עדריותה של האליטה הישראלית".
ברנט טען בפני המאזינים הלא מרוצים כי פרט לכך שהתוכן המתגלה במשפט אינו מעלה חשד לפלילים לטעמו, גם האופן שבו הדברים נחקרו מעיד על ניסיון הפיכה ולא על מלחמה בשחיתות. "מה שמופיע בבית המשפט זה פשוט גבבה", טען. "ניכר שכוונת התובעים לא הייתה להגיע לבית המשפט אלא לגרום לו לפרוש לפני שזה יגיע לשם. אבל פרט לכך יש את האלמנט השני שהוא הרדיפה. אלן דרשוביץ אמר שאין אדם שאי אפשר להרשיע אותו במשהו. אם הפרקליטות תרצה, היא תמצא. נתניהו נסרק במסרקות ברזל, ואם זה כל היבול שלהם אז כנראה הוא האדם הישר ביותר בישראל".

לטענת ברנט, הסיום הצודק היחיד למהלך הזה, שהוא גם מכיר בכך שככל הנראה לא יקרה, הוא הפניית האצבע המאשימה מנתניהו אל תובעיו ועוזריהם. "צריך לקום בית דין מיוחד שישפוט את צמרת הפרקליטות והמשטרה כקושרים. איני מקבל את הטענות על כך שזה חלק מהתנהלות קבועה שלהם, המטרה של הפעולה הזאת הייתה הדחה. אלו היורשים של יגאל עמיר. מי שמתנקש בראש ממשלה הוא עושה מעשה יגאל עמיר ללא הרצח, ובמובן מסוים יותר חמור כי זה נעשה בשם המדינה".

דבריו של ברנט פורסמו, ולסרטון ההרצאה ביוטיוב הצטברו כבר יותר ממאה אלף צפיות. באחד הראיונות שהעניק בשבוע שלאחר פרסום ההרצאה קרא ברנט מדם ליבו לאינטלקטואלים נוספים להצטרף אליו, ובכך לשנות את המגמה של בגידת האליטות שתיאר. עתה אנחנו מביאים את דבריו של פרופ' אפרים פודוקסיק, מומחה למחשבה מדינית ותולדות הרעיונות מהמחלקה למדע המדינה באוניברסיטה העברית. פודוקסיק, אגב, השלים גם הוא את התואר השלישי בקיימברידג', בדומה לברנט, ודבריו אינם נופלים בחריפותם מאלה של עמיתו.

לאפס את השעון לתחילת 2019

"בחירות זה כמו ניסוי מדעי", הוא פותח ומסביר בשיחה עם 'בשבע'. "כדי לקבל את דעת הציבור אתה צריך לנהל אותו בתנאים סטריליים, שהצלוחיות והצנצנות שבהן מתבצע הניסוי תהיינה נקיות לחלוטין. ברגע שיש גורם שבברוטאליות מטה את תוצאות הבחירות, הניסוי לא יכול לתת תוצאות אמת. משפט שמצוץ מהאצבע כמו של נתניהו בהחלט יוצר הטיה כזאת, כך שאתה לא יכול לומר שהבחירות שנעשו כאן החל מתחילת 2019 היו דמוקרטיות נקיות".

פודוקסיק מסביר שההטיה שיצרה הפרקליטות עם הגשת כתב האישום פועלת בשני מישורים: האחד הוא יצירת תדמית המושחת שהשפיעה על דעת הבוחרים בנוגע לנתניהו, והשני הוא "עצם האפשרות, שהציבור מודע לה, שהמועמד לא יוכל להשתתף במשחק הדמוקרטי לאורך זמן".

אתה תולה כאן אשמה חמורה, אך במי? האם לדעתך ישבו במרתפי צלאח א־דין חבורת פרקליטים וזממו כיצד להפיל את נתניהו?

"אנחנו צריכים לעבוד לפי עובדות גלויות", חובש פודוקסיק את כובע החוקר. "העובדות הן שאדם חף מפשע עומד לדין, ופחות חשוב לי מה הן הסיבות הסובייקטיביות. אנחנו צריכים להסתמך על מה שאנחנו רואים בעיניים. זה לא משנה אם ניסיון ההפיכה הוא תוצאה של אליטה שרוצה להחליף את השלטון או של שניים או שלושה אנשים שקשרו קשר. העובדה היא שיש כאן מעשה בלתי חוקתי ואנחנו צריכים להית מודעים לכך שזו סכנה לדמוקרטיה".

ואם בבית המשפט תתברר אשמתו, זה ישנה את דעתך?

"לא", הוא קובע נחרצות. "מראש היה ברור שאין צורך בכתב אישום. העובדות ברורות לעין, אין שום עבירה ממשית שאפשר לייחס לנתניהו. כל בר דעת יודע שלא היה שום סיקור אוהד, בשביל זה לא צריך להיות מומחה משפט".

פודוקסיק הוא ההפך מכל סטריאוטיפ שאפשר להדביק ל"ביביסט". הוא עלה מברית המועצות ב־1991, דובר שפות זרות ומעורה מאוד בתרבות האירופית, עוסק הרבה בספרות קלאסית ודיבורו מהוקצע ובניב אקדמי. עמדתו, אשר מצטרפת לזו של ד"ר ברנט שהבאנו לעיל ושל פרופ' האס שנביא בהמשך, מפרקת את הדימוי הפרולטריוני שמנסה האליטה השמאלנית להדביק לתיאוריית ההפיכה.

כיצד לדעתך יש לתקן את העוול?"איפוס השעון לתחילת 2019. ביטול המשפט ועריכה של בחירות מחודשות. הבחירות האלה נעשו במצב שהדמוקרטיה לא הייתה מוחלטת".

במסגרת העמדה הברורה שלו באשר לתקפותן של ארבע מערכות הבחירות שהתקיימו בישראל בשלוש השנים האחרונות, פודוקסיק גם דוחה על הסף את הרעיון שנשמע כבר זמן מה במחנה הימין, שלפיו אם נתניהו יפנה את מקומו ייטב למחנה כולו. "קודם כול צריכים לחזור ל־2019, ורק משם אפשר להחליט מי יעמוד בראש המחנה, בהתאם כמובן למה שאנשים יבחרו. כמו שניתוח של נתונים סטטיסטיים שמקורם בסקר שהיה מזוהם לא ייתן תוצאה תקפה, כל המשך של המצב הקיים לא ייתן תוצאה דמוקרטית תקפה, ולכן אין טעם לדון בקונסטלציות פוליטיות עכשוויות שמבוססות על עיוות הדמוקרטיה. צריך לבטל את המשפט ולהקים גם ועדת חקירה ממלכתית".

ניסיון לחסל את היהודיות

פרופ' אלישע האס מגיע מהציונות הדתית, ואולי אפילו מאותו חתך חברתי שרבים ממנו דווקא מעדיפים להתנער מהשותפות עם תומכי נתניהו ומהזדהות עם תפיסתם. הוא גדל בקיבוץ הדתי ומתגורר עד היום בשדה אליהו, פרופסור אמריטוס במחלקה למדעי החיים בבר אילן שכיהן כיו"ר חוג הפרופסורים לחוסן מדיני וכלכלי. את משפט נתניהו הוא רואה כמהלך רחב הרבה יותר מהגשת כתב אישום נגד הפרסונה – בעיניו זה מאבק בין זהויות.

"יש מחלוקת יסודית מאוד במדינת ישראל. המחלוקת היא האם אנחנו רוצים מדינה יהודית או מדינה ככל המדינות", הוא מקדים, ונעזר בדימוי מתחום התמחותו: "מדינה יהודית, כמו כל אורגניזם חי, מתבדלת מסביבת המדינות. התבדלות היא דבר בלתי נסבל מבחינת הטבע, לכן מדינת ישראל תמיד תסבול מכוחות חיצוניים שינסו להחזיר אותה לתלם, וממילא גם מאנשים בתוכה שלא חשים בנוח עם זה".

האס ממשיך ומגולל כיצד בדור הראשון של הציונות הייעוד היהודי המשותף היה ברור לכול, אך בדור הנוכחי של הציונות ישנו מאבק בין מדינה יהודית למדינה ככל העמים. הווקטורים החזקים שפועלים בכיוון מדינה ככל המדינות הם מערכת המשפט ובראשה אהרן ברק והמערכה לפירור פוליטי של הימין. "זה התחיל במאבק בציונות הדתית, שבא לידי ביטוי בצורה הבוטה ביותר בתוכנית ההתנתקות, וכשזה נכשל בא השלב השני, והוא פירוק הייצוג הפוליטי מבפנים".

"נתניהו יש בידו עוול אחד בלבד – הוא מנהיג הקואליציה היהודית", קובע האס. "הוא מנהיג הקואליציה של המסורתיים, החרדים והסרוגים. למעשה, נתניהו הוא קורבן של הניסיון לחסל את היהודיות. איך עושים את זה? מפברקים משפט. אני עוקב אחרי המשפט באמצעות הפרויקט של עורכת הדין כנרת בראשי, אלי ציפורי ועוד אחרים חכמים ונבונים, ואני רואה איך הדבר הזה עובד. שיטה שיובאה ממקום אחר. ולכן אני חושב שהמשפט הזה הוא דבר חמור מאוד, ואני מאוד מקווה שנתניהו לא ייכנע כמו הפוליטיקאים הקודמים. המאבק שלו חשוב ביותר למען המדינה היהודית".

האס מותח ביקורת חריפה על מובילי דעה בתוך המחנה שלו, המחנה הציוני־דתי, שלא משכילים לטעמו להבין את המשמעות האמיתית של המשפט. "אלה שאומרים שהפתרון הוא שנתניהו יזוז לא מבינים את הבעיה. קראתי לאחרונה מאמר של חגי סגל, שטוען שאנשים כמוני כל מה שהם יודעים זה נתניהו. אני אומר לא, נתניהו הוא דבר משני, יש כאן משבר עוד יותר גדול".

בסיום דבריו האס מבכה על ההתנשאות של הציונות הדתית, שגורמת לה להתחבר אינטואיטיבית לאליטה שפועלת להפלת נתניהו ולסלוד משותפות עם הציבור המסורתי־מזרחי. "היה לי ויכוח עם שניים מעמיתיי הפרופסורים שאמרו שלציונות הדתית יותר חשוב חיבוק מהאליטה השמאלנית־חילונית מאשר השותפות עם המסורתיים־מזרחיים. התווכחתי ואמרתי שאני לא סבור כך. ביום שישי שעבר התקשרתי אליהם והודיתי שהם צודקים. יש משבר עמוק בציבור הדתי־לאומי. יש כאן חוסר הבנה יסודי מאוד מי הם השותפים האמיתיים שלנו בקרב על יהדותה של המדינה, והם המסורתיים והדור השלישי של החרדים. הנס הגדול ביותר שמאפשר לנו להתנהל כמדינה יהודית זה שבן גוריון בעזרת המוסד דאג להביא את היהודים מארצות המזרח. בזכות זה אנחנו מתגברים על משבר הדור השני של הציונות שאיבד את הייעוד היהודי".

העמדה הברורה של שלושת המלומדים שאת דבריהם הבאנו כאן מצטרפת לאנשי אקדמיה נוספים שדעתם בעניין מפורסמת ומקבלת ביטוי לא פעם בתקשורת וברשתות החברתיות. על הרשימה הזאת מנויים ד"ר גדי טאוב, פרופ' לימור סמימיאן־דרש, ד"ר רן ברץ, ד"ר רפאל ביטון, ד"ר אבישי בן־חיים ופרופ' טליה איינהורן. אותה "אליטה בוגדת", כלשונו של ברנט, מנסה להתכחש לקיומם של משכילים אלו כדי שלא יהרסו לה את תווית הביביסטיות הנבערת שהתאמצה להדביק לתיאוריית ההפיכה. לא פלא שתגובתו יורקת האש של ד"ר יגאל בן־נון להרצאתו המאלפת של ד"ר ברנט נשמעה בדיוק כך: "האמירה שלך שהעם חשוב יותר מכל דבר אחר שגויה. הדמוקרטיה במובנה הבסיסי היא מסוכנת, חוכמת ההמונים היא הדבר הזוועתי ביותר שיכול
להיות".​
 
 
ой, можно подумать. он там хоть что-то отвечает. мадам государственный обвинитель, когда ее допрашивали по поводу нарушений с ее квартирой, на все вопросы отвечала нараспев "эйн ли мусаг". ничо, проканало.
и с этим проканает. для правого дела старался...
Защите наплевать на то, что будет с этим и другими недобросовестными следователями.

Это интересно комбинатору-Хефецу, который ИМХО, еще чешась под "случайно" подброшенными ему скабиесными одеялами, уже планировал миллионный иск против прокуратуры и полиции, а после того, как арестовали по липовому обвинению никогда ни в чем не подозреваемую его тогдашнюю "знакомую", а теперь уже жену, ставка вообще утроилась.

Его версия об издевательствах уже зафиксирована в показаниях в суде. Хотя прокуратура могла оспорить эту версию в обратном допросе Хефеца, она этого не сделала. А теперь, факты изложенные Хефецем подтверждает главный следователь, а позже подтвердят и все остальные.

И тем более у защиты нет причин оспаривать аутентичность показаний Хефеца - ведь они совсем не помогли обвинению, а наоборот.

Защита пытается собрать критическую массу нарушений, злоупотреблений и безалаберности для того, чтоб попытаться, если это понадобится, потребовать отмену суда под формулировкой "הגנה מן הצדק" – т.е. при таком ведении следствия у обвиняемого нет реальной возможности эффективно защищаться.

Поэтому главные успехи защиты в допросе не в деталях издевательств над Хефецем, а в совсем других признаниях.
1.
Шварц подтвердил, что полиция не вела следствие по подозрению в "היענות חריגה" (чрезвычайно позитивное отношение), на котором основывается обвинение по делу 4000, а подозрению в "סיקור חיובי" (позитивное освещение). Это две разные вещи если во втором случае достаточно доказать, что по просьбе Нетаньяху Валла публиковала положительные заметки, то в первом случае полиция обязана была совершить сравнительный анализ, насколько отношение к Нетаньяху было более позитивным, чем к другим политикам, и было ли оно вообще позитивным.

На вопрос защиты Шварц ответил: "Понятие היענות חריגה мне неизвестно и нам не было дано задание его расследовать".
Он добавил: "Мы не проверяли отношение Валлы к другим политикам и не сравнивали его с отношением к Нетаньяху, а только проверили факты предоставленные нам Иланом Йешуа".

Это классический случай для требования הגנה מן הצדק – следствие велось по обвинению А, обвиняемый был допрошен по обвинению А, защита была подготовлена по обвинению А, а в обвинительном заключении фигурирует совсем другое обвинение.

2.
Шварц подтвердил версию Хефеца, что все допросы, включая те в которых были ущемлены его права происходили в присутствии представителей прокуратуры, которые следили из другой комнаты он-лайн за допросом. Он отказался назвать имена тех, кто присутствовал в случаях, которые я описал выше, ссылаясь на память, но это признание имеет свою важность.
Адвокат спросил представительницу обвинения Иудит Тирош (по словам Хефеца, она присутствовала во-время допросов, когда он был искусан скабиесом) знала ли она о том, что рассказывает Шварц. Та – не свидетель и не обязана отвечать, и поэтому огрызнулась: "Я отвечу только следственной комиссии".

Так вот: скоро обвинение все-таки будет обязано ответить.

Так вышло, что если не будет сделки, то Мандельблиту придется дать показания в суде. Он в свое время не смог предоставить суду письменные разрешения на открытие дел 1000 и 4000, а заявил, что дал эти разрешения устно (а значит превратился в обычного свидетеля).
По закону в таком случае ему придется прийти в суд и подвергнуться допросу защиты, которая попытается опровергнуть его показания.
Вот там, Мандельблиту придется попотеть и во всем, что касается хода следствия – ведь он утверждал, что все следственные действия были произведены под его близком контролем и разрешениями.
ИМХО, Мандельблит очень не хочет быть допрошенным в суде.
 
У Р. Мацлиах одна бибишница азуя по фамилии Глик, чуть не плакала, бедная. Не дожидаясь сделки по бибиной уголовке.
 
Есть шанс, что теперь из за этой комиссии Германия не продаст нам новые подлодки. Также есть шанс, что именно из за этого в будущей войне будут жертвы, которых можно было бы избежать.

В таком случае, я надеюсь, что те, кто поддерживает создание этой комиссии, заплатят в этой войне личную цену.
 
Есть шанс, что теперь из за этой комиссии Германия не продаст нам новые подлодки. Также есть шанс, что именно из за этого в будущей войне будут жертвы, которых можно было бы избежать.

В таком случае, я надеюсь, что те, кто поддерживает создание этой комиссии, заплатят в этой войне личную цену.
Не стоит надеяться. Их дети будут правильно служить в генштабе. И сливать информацию врагам израиля.
 

o_O Вот за это Биби полагается персональная... нет, вместе с Сарой... сковородка в аду.
 
Если подпишет, да еще и с благословения Аарона Барака, то юрисхунта получает статус Аятолл и официально становится главной реальной властью в стране на десятилетия вперёд. Врядли кто теперь рискнёт с ними ссориться, а уж тем более после того, как всем показали гто даже на пенсии аятоллы много что реашают.
 
Если подпишет, да еще и с благословения Аарона Барака, то юрисхунта получает статус Аятолл и официально становится главной реальной властью в стране на десятилетия вперёд. Врядли кто теперь рискнёт с ними ссориться, а уж тем более после того, как всем показали гто даже на пенсии аятоллы много что реашают.
תקופת השופטים​
 
Если подпишет, да еще и с благословения Аарона Барака, то юрисхунта получает статус Аятолл и официально становится главной реальной властью в стране на десятилетия вперёд. Врядли кто теперь рискнёт с ними ссориться, а уж тем более после того, как всем показали гто даже на пенсии аятоллы много что реашают.
Сразу отпадёт вопрос за кого голосовать. Голосуй, не голосуй - всё равно получишь х@й.

"Сменяемость власти" останется иллюзией для простаков.

Именно поэтому сменяемость власти (а так-же сменяемость всех непререкаемых авторитетов вообще и даже в науке в частности) - это строгая и неизбежная необходимость, даже если речь идёт о гениях и выдающихся личностях и даже если при смене авторитетов происходит определённая рецессия.
 
О том, что инициатива исходила именно с их стороны, журналист не упомянул, но сообщил, что в семействе Нетанияху «есть разногласия» по данному вопросу. Комментаторы в соцсетях немедленно «догадались», что за признание вины выступает младший сын Авнер, тогда как супруга Сара и старший сын Яир не желают, чтобы отец семейства признавался в коррупции и отказывался от шанса вернуться к власти.
Если это так, то вполне может случиться что сделки не будет. Не исключено что Биба сделает следующий шаг патологического лжеца - обьявит что вывел юрсоветника на чистую воду - мол никакой взятки нет и нет намерения заключать сделку, он просто устроил Мандельблиту засаду. :)
 
Последнее редактирование:
ИМХО, если сделка будет включать "наказание с позором" קלון, которое выведет Нетаньяху намного лет из политической жизни, и отберет в том числе все привилегии бывшего ПМ, он не пойдет на нее.
Я не верю в повторяемую всеми мантру, что якобы Нетаньяху обязан договориться сейчас при Мандельблите потому что с его приемниками будет труднее договориться.
Суд будет продолжаться еще много лет и у Нетаньяху еще будет много возможностей договориться если он пожелает, а покамест он во главе Ликуда и может быть даже на должности ПМ.
Так что, если у него нет особых финансовых затруднений, ему вряд ли стоит договариваться при таких условиях.
Между прочим, у него есть еще одна опция: Он подает в отставку из Кнессета, остается во главе Ликуда, получает пожертвования, позволяющие ему продолжать суд, на следующих выборах опять баллотируется от Ликуда. Были слухи, что он подписал многомиллионный контракт на сочинение книги про свою деятельность на должности ПМ – чтоб его реализовать ему все-равно потребуется уйти из Кнессета.
 
Жопа .
 
Назад
Сверху Снизу